AB Negatif kan için nereye koşarsınız?

0
524

60 milyonluk Türkiye’de sadece 150 bin kişiler. Damarlarında, zor bulunan AB Rh Negatif kan dolaşanlar, ‘‘iyi günde kötü günde’’ diyerek el ele verdiler.

KANA ihtiyacınız olduğunda nereye koşarsınız? Kızılay’a, hastanelere. Peki ya taze kan ihtiyacınız varsa ve o kan grubu da, öyle pek rastlanan bir kan grubu değilse? AB Rh Negatif Ailesi, işte bu sıkıntıyla oluşturulmuş bir grup.

Öncü hemşire

Gruptakiler, 400 kişide bir bulunan AB Rh Negatif kanı taşıyorlar. Henüz 69 kişiler. Ama daha da büyüyeceklerine inanıyorlar.

AB Rh Negatif Ailesi, Kızılay Kan Bankası’nda teknisyen hemşire olarak görev yapan Selma Özpak tarafından kuruldu. Özpak, ailesindeki tek AB Negatifli. Kan bankasında çalıştığı için AB Rh Negatifli hastaların yaşadığı sıkıntılara bizzat şahit olmuş.

‘‘Anemik bir insanım. Buna rağmen 15 kez kan verdim’’ diyor Selma Hemşire. ‘‘Çünkü sık rastlanan bir kan grubu değil bizimki. Ya yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyacı oluyor, ya kanamalı hasta geliyor. Kayıtsız kalmak imkánsız’’ diye anlatıyor.

‘‘Bu insanlar için ne yapılabilir’’ diye düşünürken, aklına AB Negatif kan grubu taşıyıcılarının oluşturduğu bir grup kurma fikri geliyor. Fikir, THY pilotlarından Mehmet Kesik ve Çapa Kızılay Kan Merkezi Müdürü Opr. Dr. Duru Malyalı tarafından da büyük destek görüyor. Ve böylece 11 Kasım 2000’de, ‘‘AB Rh Negatif Ailesi’’ oluşturuluyor.

Kutsal amaç

Grup üyelerinin öyküleri birbirinden farklı. Ama hepsi aynı kutsal amacın etrafında kümelenmişler.

Oto alım-satım işleriyle uğraşan Haldun Kaldırımcı, ‘‘Sizden çıkan kan bir başkasına hayat veriyor. Bu çok pozitif bir olgu’’ diye anlatıyor hissettiklerini. Ticaretle uğraşan Ahmet Güner, ilk kez altı ay önce bir anonsa cevap vermiş. ‘‘13 yaşında Kadir Karataş adlı bir çocuktu. Kan kanseriydi. İki ay boyunca üç günde bir trombosit verdim. Ne yazık ki Kadir iki ay önce vefat etti. Başka Kadir’ler ölmesin diye buradayım’’ diyor.

Hep ele ele

Bakırköy Kızılay Kadın Kolları’nda çalışan Nesrin Nayır, biri yeni doğmuş bir bebeğe olmak üzere iki kez kan vermiş. Nayır, ‘‘Bebeğin ailesi tanışmak istedi, ama bir minnet oluşmasın diye ben tanışmadım. Fakat fevkalade bir duygu’’ diye anlatıyor yaşadıklarını.

Aile üyelerinin hepsini bir araya getirmek, normalde çok güç. Ama konu, gruplarına adını veren ‘‘AB Rh Negatif kan’’ olunca akan sular duruyor.

Yaşanan telefon trafiği sonrası bir bakıyorlar ki gömlekler sıvanmış, kan kuyruğundaki yerler alınmış. Ne de olsa, iyi günde kötü günde, AB Rh Negatif ailesi el ele.

Kan vermenin faydaları

YAŞLARI 18 ile 60 arasında ve 50 kilogram ağırlığın üstündeki sağlıklı her insan, kan bağışı yapabilir.

Kan bağışçısı her kan verişinde, AIDS, Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz taramalarından ücretsiz olarak yararlanır.

Kan vermek kandaki yağ oranını düşürür.

Kan bağışı, kalp krizi ihtimalini % 90 azaltır.

Kan bağışı, alerji, yüksek tansiyon, kaşıntı gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki yaratır.

Kan bağışı sayesinde kemik iliği yağlanması önlenir.

Verilen kan yerine, anında genç hücreler dolaşıma katılır.

Kan bağışı, bazen yeni doğmuş bir bebeği, bazen trafik kazası geçirmiş bir hastayı hayata döndürmenin onurunu yaşatır.

YORUM YAP