En ekonomik, az yakan, iyi kaçan otomobiller

0
437

Türkiye’nin en çok satılan ve en ekonomik otomobillerin hem fiyatlarını hem de yakıt tüketimlerini sizler için araştırdık.

Araba alırken en önemli etkenlerden birisi arabanın yakıtı dikkate alınmaktadır. Sıfır ve ikinci el araba alacakların ilk merak ettikleri bu araba ne kadar yakıyor ? “Az yakar çok kaçar” efsanelerinden de anlaşılacağı üzere yakıt herkes için önemli bir faktör. Elbette yakıt tek başına etken değildir, aracın ikinci el piyasası, parçaların ucuzluğu ve temin edilebilirliği araba seçerken dikkat edilmesi gereken etkenlerin başında geliyor.

Yıllar geçerken teknolojide her gün kendisini geliştiriyor. Yeni model arabalar çıkmaya başladıkça araba imalatçılarının üzerinde durduğu yakıt tasarrufları ön plana çıkıyor. Araba reklamları yapılırken güvenlik ve yakıt ekonomilerinden bahsediliyor.

Arabaların yakıtlarını yol durumu, hava sıcaklığı, klima açık kapalı, aracın boş ve dolu ağırlığı etkilemekle birlikte aşağıdaki veriler temel teknik bilgiler niteliğindedir. Bütün araçlar yalnızca sürücü ile, yarım depo dolu ağırlık ile yapılan resmi test sonuçlarıdır.

Bazı modellerde teknik verilerde yazılan rakamların altında bile tüketim yakalayabiliyorsunuz. İyi bir sürücü ve iyi bir yolda güzel havada yolculuk yapıyorsanız özellikle uzun yolda aşağıdaki değerlerin altına düşmeniz çok normaldir. Nitekim peugeot teknik verisinde 4,6 ortalama yakıt tüketimi yazarken, Edirne’den Ardahan’a yapılan uzun yolda 3.2 litre yakıt ortalaması yakalanmıştır.

YORUM YAP