İtalyanlar ekonomik krizi bizden iyi bildi

0
458

Tofaş Murahhas Azası Jan Nahum, ‘‘Biz önceki programa çok güvenmiştik. Fiat’ın İtalya’daki uzmanları sürekli ‘Türkiye’de devalüasyon olacak’ diyordu. Maalesef onlar haklı çıktı’’ dedi. Nahum, devalüasyonla yurt dışında rekabet güçlerinin arttığını söyledi.

TOFAŞ Otomobil Fabrikaları Murahhas Azası ve CEO’su Jan Nahum, programlarının ve planlarının krizin olmayacağına yönelik olduğunu belirterek, ‘‘İtalyan ortağımız Fiat ise Türkiye’nin bu programı uygulayamayacağını ve devalüasyon olacağını söylüyordu. Bu yüzden ciddi tartışmalarımız oldu, ama maalesef Fiat haklı çıktı’’ dedi.

Fiat’ın kendi bünyesinden Türkiye’yi izleyen ekonomistleri olduğunu belirten Nahum, ‘‘Ekonomistler Türkiye’de devalüasyon olacak diyor biz hep hayır olmayacak diyorduk. Görüntüde çok yüksek ihracat yapacağımız için Türkiye’de devalüasyon olması bizim ve dolayısıyla Fiat’ın işine yarıyor. Ama biz bunun böyle olmasını katiyyen istemiyorduk. Türkiye’ye ‘bu programı uygulayacağım’ dedi, biz de ticari olarak işimize gelmese bile bunu istiyorduk’’ diye konuştu.

REKABET GÜCÜMÜZ ARTTI

Nahum, Tofaş’ın satışlarının sadece yüzde 5’inin ithalata dayalı olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: ‘‘Fiat bize sürekli ‘Kısa dönemde rekabet gücünüz düştü. Türk Lirası çok güçlü bu böyle sürmez, devalüasyon olacak’ diyordu. Maalesef oldu. Kısa dönemli Avrupa’ya karşı rekabet gücümüz arttı, ama iç piyasada yok oldu. 2001 yılında ihracatımız artacak. İhracatla iç piyasayı kapatmayı deneyeceğiz. Mart ayının başında iç pazarın ne olduğunu öngörüp ona göre planımızı yapacağız. Biz 2001 yılı hedefimiz olan 170 bin civarında üretimi ve 1 milyar dolarlık ciroyu halen gerçekleştireceğimize inanıyoruz.’’

Türkiye’nin toplam otomobil pazarının ise 2001 yılında 200-300 bin arasında olacağını söyleyen Nahum, ‘‘Ne yazık ki iç pazar yarı yarıya düşmüş olacak’’ dedi.

DOBLO BAŞARILI

Nahum, Doblo’nu tahminlerinden başarılı olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi: ‘‘Doblo’da üretim kapasitesini 72 binden 92 bine çıkardık. Şimdi 105 bine çıkarmak için çalışıyoruz. Doblo, üretime girdikten bu yana üçüncü kez kapasite arttırmak için yatırım yapıyoruz. Bu ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Fiat üretimden çok memnun. Bekledikleri rekabet gücüne devealüasyon olunca yaklaşıldı. Fiat’ın yatırımı Türkiye’de yaptığına çok memnun olması lazım.’’

Doblo projesiyle Fiat’ın doğru karar aldığını ispat etmeleri gerektiğini belirten Nahum, ‘‘Eğer bunu başarırsak Fiat kesinlikle Tofaş’ın kapasitesini daha fazla kullanmayı düşünecek ve başka model üretimini de bize vereceklerdir. Biz çok fazla yatırım yapmadan toplam 250-300 bin kapasiteye ulaşabiliriz. Şu an 100 binlik açık kapasitemiz var’’ dedi.

Enflasyon yükselse de düşer

TÜRKİYE’nin potansiyelinin güçlü ve dinamik olduğunu kaydenen Jan Nahum, ‘‘Çok kısa sürede bir takım dengeler ve yeni bir platform oluşacaktır. Yeni bir öngörü ve program tarif edilerek eylül ayından itibaren de çok süratli bir gelişme dönemine gireceğiz’’ dedi. Türkiye’de enflasyonun kontrol altına alınacağını da belirten Nahum, ‘‘Bugüne kadar enflasyon süratli bir şekilde iniyordu, ama maalesef bu dönemde bir kesintiye uğrayacak. Çünkü devalüasyondan dolayı enflasyonu bu dönemde ithal etmek durumunda kalacağız. Ama daha sonra yine enflasyon inme trendine girecek’’ diye konuştu.

Çetinkaya: Krizi çabuk atlatırız

DOĞUŞ Otomotiv Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Çetinkaya, Türk otomotiv sektörünün krizi çabuk atlatacağını söyledi. İsviçre’de düzenlenen 71’inci Cenevre Otomobil Fuarı’nda Türk otomobil sektörünü değerlendiren Çetinkaya, otomobil satışlarını bu yıl 280 bin ile 400 bin adet arasında gerçekleşeceğini belirtti.

Önümüzdeki aylarda otomobil satışlarının normale döneceğini söyleyen İlhan Çetinkaya, ‘‘Kredi faizlerinin normal seviyelere inmesiyle, otomobil satışları da eski haline dönecektir’’ dedi. Düşük ve uzun vadeli krediler satışlar açısından önemli bir kriter olduğunu hatırlatan Çetinkaya, geçen yılki otomobil satışlarının yüzde 40’ının banka kredileriyle gerçekleştini söyledi.

Türkiye’de otomobil sektöründe çok fazla potansiyel olduğuna işaret eden Çetinkaya, bunu en iyi şekilde değerlendirmek amacında olduklarını belirtti. Çetinkaya, bu yılki krizin yaşandığı dönemde kendilerini etkilediğini, ama krize rağmen planlarında bir değişiklik yapmadıklarını söyledi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 71’inci Cenevre Otomobil Fuarı, otomobil firmalarının güç gösterisine sahne oluyor. Fuarda 36’sı dünya, 13’ü Avrupa lansmanı olmak üzere toplam 49 yeni modelin tanıtımı yapıldı. 30 ülkeden 300 katılımcı firmanın katıldığı Fuar, 1-11 Mart tarihleri arasında otomobilseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Fuara otomobil üreticileri, tasarım firmaları ve otomobil aksesuarları üreticileri katılıyor. Fuar, sanal ortamda da izlenebiliyor. Cenevre Otomobil Fuarı, ‘‘www.salon-auto.ch’’ sitesinden de gezilebiliyor.

YORUM YAP