NBA’de lokavt sona erdi

0
424

Sezon başlamadan önce NBA’deki yeni iş sözleşmesi üzerinde, takım sahipleri ve oyuncular birliği anlaşma sağlayamamış ve lokavt kararı alınmıştı. 1 Temmuz’da ilan edilen grevin ardından, görüşmeler çok uzun süredir devam ediyordu.

DERON WILLIAMS’TAN AYRILIK MESAJI

Normalde toplam 82 maç üzerinden oynanan NBA’de normal sezonun bu sezon 66 maçlık bir periyotta tamamlanması planlanıyor.

NBA Başkanı David Stern, “Tüm bunların sona ereceği ve sezonun 25 Aralık’ta başlayacağı konusunda iyimseriz” diye konuştu.

Sendika yetkilisi Billy Hunter da açıklamasında, olası anlaşmanın, tüm tarafları memnun edeceği düşüncesinde olduklarını söyledi.

Görüşmelere yakın kaynaklar, olası anlaşmanın, 66 karşılaşmanın yer aldığı maç takviminin 25 Aralık itibariyle başlamasını öngördüğünü söylüyorlar.

Nitekim hayata geçirilmesi için anlaşmanın, her iki tarafta yapılacak oylamada çoğunluğun onayını alması, yani 29 kulübün en az 15’i, oyuncular sendikası üyelerinin salt çoğunluğu tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Sendika komitesinin olası anlaşmayı bugün görüşmesi ve onaylayarak sendika yönetimine iletmesi bekleniyor.

Ağırlıklı olarak gelir paylaşımından kaynaklanan anlaşmazlığın yol açtığı 149 günlük lokavt sürecinin son bulmasının ardından, hazırlık kamplarının 9 Aralık’ta başlaması öngörülüyor.

Bu durum başta Beşiktaş Milangaz olmak üzere Fenerbahçe Ülker, Galatasaray CC, Anadolu Efes ve Türk Telekom takımlarını yakından etkileyecek.
BEŞİKTAŞ NAKAVT…

Türkiye Ligi’nde NBA patentli oyuncuları bulunan takımlardan en çok Beşiktaş’ın bu durumdan olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Kadrosunda Deron Williams ve Semih Erden’i bulunduran Siyah-Beyazlı takım son olarak LA Lakers’tan Lamar Odom ile anlaşmaya varmıştı.

EN BÜYÜK DARBE KARTAL’A

BEKO BASKETBOL LİGİ’NDE 6 OYUNCU ABD’YE DÖNECEK

NBA’de uzun süredir devam eden lokavtın sona erecek olması, kadrosunda NBA oyuncuları bulunduran Beko Basketbol Ligi takımlarını zora soktu.

Lokavtın sona ermesiyle Beko Basketbol Ligi’nde forma giyen 6 oyuncu ABD’ye dönecek. Beşiktaş Milangaz Deron Williams ve Semih Erden’i, Galatasaray Medical Park Zaza Pachulia’yı, Fenerbahçe Ülker Thabo Sefolosha’yı, Anadolu Efes Ersan İlyasova’yı, Türk Telekom ise Mehmet Okur’u kaybedecek.

Bu durumdan en çok etkilenecek kulüp ise Beşiktaş Milangaz olacak. Kadrosuna NBA oyuncuları Deron Williams ve Semih Erden’i katan ve bu oyuncuların katkısıyla hem ligde hem de Avrupa kupalarında başarılı sonuçlar alan siyah-beyazlılar, lokavtın sona ermesiyle en çok sıkıntıya giren takım oldu.

Beşiktaş, Williams ve Semih’in ardından NBA’in yıldız oyuncularından Lamar Odom ile de anlaşırken, NBA’de kulüp sahipleri ve oyuncular sendikasının sözlü anlaşmaya varmasıyla bu transferi de gerçekleştiremeyecek.

Sasha Vujacic ise sezon sonuna kadar anlaşma yapmıştı…

TÜRKİYE’DEKİ LİGİ NASIL ETKİLER?

NBA’de lokavt bitti, peki bu durum Türkiye’deki takımları nasıl etkileyecek? Bizde bu soruyu basketbol otoritelerine sorduk. İşte verdikleri cevaplar;

Ünal Özüak: Bütün Türk takımları etkilenecek. Anadolu Efes, Ersan’ı takımda tutabilir. Beşiktaş’ya takımın tamamen iskeleti çökecek. Fenerbahçe ise diğer takımların üstüne çıkar bu durumdan pek etkilenmez. Galatasaray da Zaza’yı büyük ölçüde takımda tutar. Telekom’da oyun Mehmet Okur’un etrafına kurulmuştu. Bu durumda takım düşüş gösterecek.

Doğan Hakyemez: Tabiki bu durum Beşiktaş’ı çok etkiler. Deron Williams takımı çok iyi yerlere getirdi ve getirecekti. Efes’e bakarsak Ersan’ın olmaması takımı çok etkileyecek. Fenerbahçe’de Sefolosha’nın katkısı çok iyiydi. Zaza da tam Galatasaray’a alışmıştı. Bütün bu takımlara baktığımızda dediğim gibi Beşiktaş çok etkilenecek. Hem uzun pozisyonunda hem de Deron Williams’ın yerini doldurabilecek bir oyuncu bulması lazım bu da çok zor. Ama ben Ergin Hoca’nın bu durumu çözeceğine inanıyorum.

Nejat Sayman: Beşiktaş Milangaz’ın rüyası sona erecek. Çünkü Beşiktaş’ın B planı yok. Bu durumdan en az etkilenecek olan Fenerbahçe Ülker. Fener eğer pota altına bir tane uzun alırsa bu takımı kimse tutamaz ve ligde şampiyonluğu yakalar.

Kaan Kural: Beşiktaş Milangaz çok kan kaybedecek. Şampiyonluk iddiası tamamen bitecektir bu durumda. Fenerbahçe, Galatasaray, Anadolu Efes ve Telekom’u ise çok fazla etkileyeceğini sanmıyorum.

ERGİN ATAMAN: YAPACAK BİR ŞEY YOK, HAYIRLI OLSUN

NEDİM KARAKAŞ: SEFOLOSHA TAKIMA OLUMLU KATKI YAPTI

ENGİN ÖZERHUN: ERSAN GİTMEK ZORUNDA KALACAK

OKTAY MAHMUTİ: ZAZA’NIN BOŞLUĞUNU DOLDURACAĞIZ

TİMUÇİN MERİÇ: MEHMET TAKIMA İNANILMAZ KATKI SAĞLADI

YORUM YAP